Kassa onsdag pa polska

Den 1 januari 2015. genomfört andra bestämmelser som bredda goda människor att göra affärer, som kommer att bero på den obligatoriska register över kassa POSnet bingo hs ovan. För närvarande måste många kvinnor köpa ett kassaapparat. Tyvärr är det då låg kostnad. Eftersom säljaren kassaapparater är väl medvetna om att utan känsla av värde, hitta en köpare, kommer de faktiskt inte begränsat priset. Visst, för att ge höga kostnader för en entreprenör som köper ett kassaregister. Visste du dock att hennes klient entreprenörer för första gången kan vara ett genombrott i kostnaden för att köpa en kassaapparat?

Tillsammans med konst. 111 para. 4 personer som börjar registrera köp och skattbeloppet som betalas i kassan kan dra av de kostnader som uppstår för att köpa alla kassaregister med 90% av priset men högst 700 PLN.Vad ska man göra för att få återbetalning av köp av ett kassa? Skattebetalaren i denna riktning måste lämna in en skriftlig anmälan där han kommer att informera om värdet av de inköpta kassaregisterna. De är byggda till chefen för det behöriga skattekontoret. Detta måste ske innan du registrerar den sålda produkten på det belopp som det gäller. Kom ihåg att om vi överstiger den här säsongen kommer vi inte få en avkastning, det är värt att hålla ett öga på tiden. Observera också att om vi bara har ett skattekassregister behöver vi inte visas på ett visst formulär - det räcker med att göra detta på blanketten om anmälan av kassaregistreringsplatsen. Det verkar vara uppenbart, men det är värt att påminna om att grunden för återbetalningen för köp av ett finansinstitut kommer att vara kvitto (eller annat köpbevis. Låt oss hålla honom.Som en fråga om återbetalning av kostnaden för att köpa ett kassa för moms skattebetalare? Låt oss tänka på att moms skattebetalare bara kan lösa köp av ett kassaregister i ett mervärdesskatteavtal för den period då de började registrera försäljningen med skattemässigt belopp. Momsskattebetalaren kan, vid avveckling i månadsförfaranden, dela upp till 25% (men inte mer än 175 PLN av den skatt som betalas till kontot i form av ett överskott av betalad skatt Under hela situationen kan en momsbetalare som kvartalsvis tar upp 50% av det belopp som ska handlas, men inte högt än 350 PLN.